Attendee List

ALABAMA
Henry Burdg, Auburn University – ATAC, Auburn, AL
Bradley Byrne, Esq., Jones Walker LLP, Mobile, AL
Taylor Dobson, Lee-Russell Council of Governments, Opelika, AL
Dale Greer, HLM, Cullman Economic Development Agency, Cullman, AL
Robert Ingram, PCED, HLM, Baldwin County Economic Development Alliance, Robertsdale, AL
Joey Hester, N. Central AL Regional COG, Decatur, AL
Cory Johnson, West AL Regional Commission, Northpoint, AL
Keith Jones, NW AL Council of Local Governments, Muscle Shoals, AL
Mike Kennamer, Northeast Alabama Community College, Rainsville, AL
Keith Kirkland, Qulico Steel, Montgomery, AL
Criag Linhoss, TVA, Muscle Shoals, AL
Wiley Lott, JD, Alabama Power, Birmingham, AL
Warren McCullars, Alagasco, Birmingham, AL
Michael Randle, Southern Business & Development, Birmingham, AL
Tucson Roberts, HLM, Covington County EDC, Andalusia, AL
Peggy Smith, HLM, Cullman Economic Development Agency, Cullman, AL
Linda Swann, CEcD, HLM, Alabama Development Office, Montgomery, AL
Courtney Taylor, Troy University, Troy, AL
David Thornell, C3 of NW AL EDA, Guin, AL
Nathan Willingham, NW AL Council of Local Governments, Muscle Shoals, AL
Russell Wimberly, SARPC (South Alabama Regional Planning Commission), Mobile, AL

ARKANSAS
Joe Bailey, Arkansas Economic Development Commission, Little Rock, AR
Kay Brockwell, Hot Springs Metro Partnership, Hot Springs, AR
Patricia Brown, Arkansas Economic Development Commission, Little Rock, AR
David Byerly, Greater Hot Springs Chamber of Commerce, Hot Springs, AR
LaJuana Delph, BREP, Arkansas Economic Development Commission, Little Rock, AR
Norman MacNeill, CEcD, Ouachita Partnership for Economic Development, Camden, AR
Ivy Owen, PCED, EDFP, Fort Chaffee Redevelopment Authority, Fort Smith, AR
Denisa Pennington, PCED, AR Economic Development Commission, Little Rock, AR
Kirkley Thomas, Electric Cooperatives of Arkansas, Little Rock, AR
Becky Thompson, Arkansas Economic Development Commission, Little Rock, AR

CALIFORNIA
Anatalio Ubalde, GIS Planning, San Fransico, CA

COLORADO
Guillermo Mazier, MBA, Atlas Advertising, Denver, CO

WASHINGTON D.C
William Bates, Council on Competitiveness, Washington DC
 
FLORIDA
Christina Brown, University of Florida, Gainesville, FL
Don Kirkman, Florida's Great Northwest, Destin, FL
Jane Muir, University of Florida, Gainesville, FL
Lisa Rice, Brevard Workforce, Rockledge, FL
Jeff Schiff, Brevard Workforce, Rockledge, FL
Gray Swoope, Enterprise Florida Inc, Tallahassee, FL
William Wynne, III, AICP, Tampa Bay Regional Planning Council, Pinellas Park, FL
 
GEORGIA
Newell Baker, Norfolk Southern Corporation, Atlanta, GA
Mark Bergethon, Convergent Nonprofit Solutions, LLC, Atlanta, GA
Dan Bollinger, Sr., Southwest GA Regional Commission, Camilla, GA
David Bridges, Georgia Institute of Technology, Atlanta, GA
Judy Bryson, Georgia Department of Labor, Atlanta, GA
Mark Butler, GA Department of Labor, Atlanta, GA
Dennis Chastain, Georgia Electric Membership Corporation, Atlanta, GA
Gwen Dellinger, NW GA Regional Commission, Rome, GA
Susan Duffin, Georgia Department of Labor, Atlanta, GA
F. J. Fenn, Development Authority of Bryan County, Pembroke, GA
Stephen Fleming, Georgia Tech Enterprise Innovation Institute, Atlanta, GA
Marla Gorges, MBA, Georgia Institute of Technology, Atlanta, GA
Robert Knotts, O'Neal, Atlanta, GA
Cindy Landolt, Coastal Workforce Services, Savannah, GA
Paul Leath, Atlanta Gas Light, Atlanta, GA
Brooke Lucas, Georgia Department of Labor, Atlanta, GA
David Luckie, CEcD, EDFP, CPA, Griffin-Spalding Development Authority, Griffin, GA
Laura Mathis, Middle Georgia Regional Commission, Macon, GA
Robert McDonald, Southwest GA Regional Commission, Camilla, GA
Gina McKinney, Georgia Department of Labor, Atlanta, GA
Alfie Meek, GA Tech, Enterprise Innovation Institute, Atlanta, GA
Bill Mitchell, Toombs, Vidalia Development Authority, Vidalia, GA
Cindy Morley, Georgia Department of Labor, Atlanta, GA
Ralph Nix, Middle Georgia Regional Commission, Macon, GA
Susan Peacock, Georgia Electric Membership Corporation, Atlanta, GA
Cindy Pocali, City of Douglasville, Douglasville, GA
Jason Reiner, PE, Norfolk Southern Corporation, Atlanta, GA
Gary Sanchez, Atlanta Gas Light, Savannah, GA
Charles Scragg, III, MA, MBA, EDFP, Georgia Power Company, Cartersville, GA
Heather Seckman, Greater Rome Chamber of Commerce, Rome, GA
Ann Shirra, Georgia Department of Labor, Atlanta, GA
Page Siplon, Center of Innovation for Logistics, Savannah, GA
Ronald Tolley, CEcD, Liberty County Development Authority, Hinesville, GA
Burke Walker, Northeast Georgia Regional Commission, Athens, GA
Charles Williams, Workforce Investment Board, Camilla, GA
Greg Wright, IOM, Coweta County Development Authority, Newnan, GA

ILLINOIS
Bob Ady, Ady International, Mount Prospect, IL

KENTUCKY
Libby Adams, Shelby County Industrial & Development Foundation, Inc., Shelbyville, KY
William Beasley, Purchase Area Regional Industrial Authority, Mayfield, KY
Dan Bozarth, West Kentucky Workforce Investment Board, Hopkinsville, KY
Beth Brinly, Department of Workforce Investment, Frankfort, KY
Michael Burress, MPA, Lincoln Trail Area Development District, Elizabethtown, KY
Chad Chancellor, Greater Paducah Economic Development Council, Paducah, KY
Sheila Clark, West Kentucky Workforce Investment Board, Hopkinsville, KY
Kevin Cornette, Buffalo trace ADD, Maysville KY
Brad Davis, Purchase Area Development District, Mayfield, KY
Joanna Davis, Green River Area Development District, Owensboro, KY
Craig Holloman, West Kentucky Workforce Investment Board, Hopkinsville, KY
Bobby Hudson, Shelby County Industrial & Development Foundation, Inc., Shelbyville, KY
Tonya Logsdon, Green River Area Development District, Owensboro, KY
Jennifer McIntosh, KY River Area Development District, Hazard, KY
Alex Metzger, GPEDC, Paducah, KY
Annette Napier, Kentucky River Area Development District, Hazard, KY
Stephanie Nelson, Kentucky Association for Economic Development, Frankfort, KY
Meghan Sandfoss, Northern Kentucky Area Development District, Florence, KY
Charles Sexton, Greater Paducah Economic Development Council, Paducah, KY
Jason Vincent, Pennyrile Area Development District, Hopkinsville, KY

LOUISIANA
Fred Chevalier, Jones, Walker, Waechter, Poitevent, Carrere & Denegre, L.L.P, Baton Rouge, LA
Katie Chiasson, EDFP, PCED, Cleco Power, LLC, Crowley, LA
Frank Fink, St. Mary Parish Government, Franklin, LA
Deanna Lafont, PCED, Ascension Economic Development Corp., Gonzales, LA
Michael Olivier, CED, FM, HLM, Committee of 100 for Economic Development, Inc., Baton Rouge, LA

MASSACHUSETTS
Rick Kiernan, Convergent Nonprofit Solutions, Natick, MA

MISSISSIPPI
Angela Collins, Mississippi Development Authority, Hattiesburg, MS
James Curcio, North Delta Planning and Development, Batesville, MS
Tony Green, MBA, Monroe County Chamber of Commerce, Amory, MS
Sandy Holifield, Economic Development Authority of Jones County, Laurel, MS
Frank Howell, Delta Council Development Department, Stoneville, MS
Gena Lentz, Mississippi Power Company, Gulfport, MS
Duane O'Neill, HLM, Greater Jackson Chamber Partnership, Jackson, MS
Gray Ouzts, Central Mississippi Planning and Development District, Jackson, MS
Les Range, Mississippi Department of Employment Security, Jackson, MS
Kim Richardson, North MS Industrial Development Association, West Point, MS
Jack Rhodes, Madison, MS
John Scott, Choctaw County Economic Development Foundation, Ackerman, MS
Larkin Simpson, Economic Development Authority of Jones County, Laurel, MS
Christie Sledge, MS Development Authority, Stoneville, MS
Dale Smith, MDES, Jackson, MS
William Stennett, HLM, Economic Development Authority of Jones County, Laurel, MS
Jennifer Turner, Greater Jackson Chamber Partnership/Greater Jackson Alliance, Jackson, MS
Nick Walters, Choctaw County Economic Development Foundation, Ackerman, MS
Greg Word, North Mississippi Industrial Development Assc., West Point, MS

NORTH CAROLINA
Bert Banks, Albemarle Commission, Hertford, NC
Dee Blackwell, Jr, AICP, Western Piedmont Council of Governments, Hickory, NC
Jim Bowman, Norfolk Southern Corporation, Raleigh, NC
Jim Bradshaw, Brunswick County Economic Development, Bolivia, NC
Jerry Broadway, CEcD, Lake Norman Regional EDC, Huntersville, NC
Mark Clasby, BBA, Haywood County EDC, Waynesville, NC
Andy Coe, Convergent Nonprofit Solutions, Cary, NC
Bob Comer, CAPT USN (Ret), Sanford Holshouser Economic Development Consulting, LLC, Raleigh, NC
Brenda Daniels, B.A., ElectriCities of N.C., Inc., Raleigh, NC
Taylor Dellinger , Western Piedmont COG, Hickory, NC
Sheila Dotson, Western Piedmont COG, Hickory, NC
Michael Gallis, Michael Gallis & Associates, Charlotte, NC
Steve Garrison, Madison County, Marshall, NC
Nicholas Gennett, Re-employment Bridge Institute, Salisbury, NC
Vincent Gilreath, Kerr-Tar Regional COG, Henderson, NC
Billy Ray Hall, North Carolina Rural Economic Dev. Center, Raleigh, NC
Don Hallingse, PSNC Energy, Asheville, NC
Josh Hallingse, Henderson County Partnership for Economic Development, Hendersonville, NC
David Hollars, Centralina Workforce Development Board, Charlotte, NC
Thomas Johnson, CEcD, HLM, Rutherford County Economic Development Commission, Forest City, NC
Robert Leak, Jr., CEcD, Winston-Salem Business Inc., Winston-Salem, NC
Chad Martin, Holder Construction, Charlotte, NC
Joe McKinney, Land-of-Sky Regional Council, Asheville, NC
Scott Millar, Catawba County Economic Development Corp., Hickory, NC
Timothy Moore, Fort Bragg Regional Alliance, Fayetteville, NC
Harry Poovey, Duke Energy Carolinas, Hickory, NC
Samuel Powers, CEcD, City of Asheville, Asheville, NC
Jim Prosser, Centralina Council of Governments, Charlotte, NC
Matthew Raker, Advantage West, Fletcher, NC
T. Reichardt, Jacksonville-Onslow Economic Development, Jacksonville, NC
Nikki Reid, City of Asheville, Asheville, NC
Phillip Sanger, PhD, Western Carolina University, Cullowhee, NC
Richard Seekins, Kerr-Tar Regional C.O.G., Henderson, NC
Ryan Sherby, Southwestern Commission, Sylva, NC
Jeff Staudinger, City of Asheville Department of Planning and Development, Asheville, NC
Patricia Sturdivant, Capital Area Workforce Development Board, Raleigh,NC
Andrew Tate, Henderson County Partnership for Economic Development, Hendersonville, NC
Hugh Taylor, Western Carolina University, Cullowhee, NC
Katherine Thomas, Progress Energy, Raleigh, NC
Phil Trew, AICP, High Country Council of Governments, Boone, NC
Timothy Ware, Mid-East Commission, Washington, NC

OHIO
Ray Leach, JumpStart, Inc., Cleveland, OH

OKLAHOMA
Jim Fram, CEcD, CCE, Tulsa Chamber, Tulsa, OK
Michael Neal, CCE, CCD, Tulsa Metro Chamber, Tulsa, OK

SOUTH CAROLINA
Stuart Ames, Progress Energy, Florence, SC
Janet Baxter, Palmetto Electric Cooperative, Ridgeland, SC
Jerry Beck, Lower Savannah COG, Aiken, SC
Chris Bickley, Jr., Lowcountry Council of Governments, Yemassee, SC
Ronnie Booth, Tr-County Technical College, Pendleton, SC
Mark Farris, York County Economic Development, Fort Mill, SC
Sheryl Gray, Lower Savannah COG, Aiken, SC
Henry Johnson, III, Upstate SC Alliance, Greenville, SC
Sam Jordan, Lower Savannah COG, Aiken, SC
Joe King, Florence County Economic Development Partnership, Florence, SC
Frank Lewis, SCANA, Cayce, SC
Sandy Martin, Duke Energy Carolinas, Spartanburg, SC
Marvin Moss, Laurens County Development Corporation, Laurens, SC
Steve Pelissier, SC Appalachian Council of Governments, Greenville, SC
Kacie Petrisko, ECS Carolinas, LLP, Greenville, SC
Connie Shade, Lower Savannah COG, Aiken, SC
Ralph Thomas, HLM, South Carolina Power Team, Columbia, SC
Jennifer Tinsley, AICP, Lower Savannah COG, Aiken, SC
A. Tunnell, Lancaster County Economic Development Corp., Lancaster, SC
Chuck Whipple, Lexington County Economic Development Department, Lexington, SC
Jeff Wood, Florence County Economic Development Partnership, Florence, SC

TENNESSEE
Jacky Akbari, Nashville Career Advancement Center, Nashville, TN
Michael Evans, Clarksville Montgomery County Economic Development Council, Clarksville, TN
Allen Hester, CEcD, Dyersburg/Dyer County Chamber, Dyersburg, TN
G.C. Hixson, CEcD, JECDB of Wilson County, Lebanon, TN
Phil Layman, East TN Development District, Alcoa, TN
Rick Layne, Southeast TN Development District, Chattanooga, TN
Pamela Marshall, Memphis Area Association of Governments, Cordova, TN
Iliff McMahan, Tennessee Department of Labor and Workforce Development  
John Payne, Franklin County Industrial Development Board, Winchester, TN
Beth Phillips, MBA, University of Tennessee Center for Industrial Services, Knoxville, TN
Michael Philpot, CEcD, West Tennessee Industrial Association, Jackson, TN
Ronnie Price, Weakley County Economic Development Board, Martin, TN
Becky Ruppe, Morgan County Economic Development, Wartburg, TN
Lisa Rutherford, Morgan County Economic Development, Wartburg, TN
Nathan Ward, South Central Tennessee Development District, Columbia, TN

TEXAS
Janet Black, BNSF, Ft. Worth, TX
Patricia Cox, BNSF, Fort Worth, TX
Jennette Killingsworth, Little Elm EDC, Little Elm, TX
James O'Donley, BNSF, Fort Worth, TX

VIRGINIA
Thomas Clemens, CEcD, Hampton Roads Economic Development Alliance, Norfolk, VA
Wes Edwards, 310 LTD., Richmond, VA
Joyce French, HLM, Chase City, VA
Amanda Glover, City of Staunton, Staunton, VA
H. Hart, III, PCED, CEcD, HLM, Chesterfield County Economic Development, Chesterfield, VA
Catherine Hart, Virginia Department of Business Assistance, Richmond, VA
Alan Hawthorne, PhD, Joint Industrial Development Authority of Wythe County, Wytheville, VA
Michael Lehmkuhler, Virginia Economic Development Partnership, Richmond, VA
John Kilgore, Scott C. VA Economic Development, Gate City, VA
Dan Motley, Norfolk Southern Corporation, Roanoke, VA
Brian Shull, City of Harrisonburg, Harrisonburg, VA
Jeremy Stratton, City of Danville, Danville, VA

WEST VIRGINIA
Michele Craig, Region II Planning and Development Council, Huntington, WV
Mallie Combs, Hardy County Rural Development Authority, Moorefield, WV
Marc Sprouse, Huntington Area Development Council, Huntington, WV
Gary Walton, CEcD, Putnam County Development Authority, Inc., Scott Depot, WV
Mark Whitley, Jackson/Roane EDA, Ripley, WV